Výstava FUTURE FORCES přivede do Prahy armádní špičky z celého světa

8.10.2014
petr

Konkrétní plány investic do modernizace výbavy vojáků a armádní techniky představí ve dnech 15. – 17. října Ministerstvo obrany ČR na výstavě FUTURE FORCES Exhibition & Conference, jež se uskuteční na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Na výstavě, jež je největším letošním setkáním expertů z NATO a dalších bezpečnostních mezinárodních agentur (US Program Executive Office Soldier, NATO Army Armament Group, NATO Support Agency, NATO Industry Advisory Group , European Defence Agency, Europol ad.) bude vystavovat více než 130 vystavovatelů, kteří zastupují téměř 200 značek.

Doprovodného programu výstavy se zúčastní přes 580 oficiálních delegátů a čestných hostů ze 48 zemí. Celkově pak organizátoři očekávají přes 7 000 návštěvníků z vládního sektoru, armády a složek integrovaného záchranného systému, národních a mezinárodních organizací, výzkumu a průmyslu.

Výstavu budou provázet čtyři mezinárodní workshopy zaměřené na vybavení „Vojáka budoucnosti (Future Soldier)“, CBRN, kapacitní logistiku a bezpilotní prostředky. Na ty jsou navázány panelové diskuse a živé demonstrace vojenské techniky.

Souběžně s výstavou bude také přímo na výstavišti probíhat třídenní mezinárodní konference na téma kybernetické bezpečnosti Future Crises. Zaměří se jak na otázky legislativní, tak otázky technické a bude se věnovat kybernetické obraně i ochranně kritické informační infrastruktury. Součástí konference budou i dynamické ukázky možných hrozeb vedení, detekce a analýzy kybernetických útoků, které budou simulovat optimální postup při boji s phishingovými a vyděračskými emaily, DDos útoky a vedle toho představí prevenci proti rizikům spojeným s využíváním nezabezpečených WiFi sítí a řadu dalších ukázek.

FUTURE FORCES Exhibition & Conference je také největší letošní domácí přehlídkou nabídky českých firem se zaměřením na zbrojní průmysl a universit, jež se podobně zaměřeným výzkumem zabývají. Výstavy se tak účastí nejen zástupci firem sdružených v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu  a  Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva, ale například také Vojenský výzkumný ústav nebo Univerzita obrany. ČVUT představí úspěchy univerzitního výzkumu v oblasti robotiky, autonomních bezpilotní systémů a  kybernetické obrany, na kterých univerzita úzce spolupracuje mimo jiné s americkými obrannými agenturami. Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci, jež se zaměřuje na  nové materiály, pokročilé textilní technologie a použití nanotechnologií,  se podílí přímo na programu workshopů zaměřených na CBRN a vybavení „Vojáka budoucnosti“.

Výstavu slavnostně zahájí ve středu 15. října ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel. Výstava FF14 a její doprovodný program je velkou příležitostí k představení cílů rozvoje Armády ČR mezinárodnímu odbornému publiku. „Naši účast předpokládáme v obdobném rozsahu jako při předcházejících ročnících. Zásadní změnou však bude nový motiv, kdy klademe hlavní důraz na propojení vědy a výzkumu s vojenskou praxí. Na výstavě proto spíše než vojenskou techniku budeme prezentovat naše vize a cíle, ale také postupy, jakými jich chceme dosáhnout. FF14 nám nepochybně napoví, jakým směrem se ubírat i v návaznosti na přidělené finanční zdroje. Takováto přímá konfrontace je nejefektivnějším způsobem k dosažení progresu,“ uvádí k účasti rezortu ředitel odboru rozvoje pozemních sil sekce rozvoje a plánování schopností MO ČR, plukovník Aleš Vodehnal.

Účast na výstavě je pro návštěvníky z řady odborné veřejnosti a médií zdarma po registraci do 10.10. na webových stránkách www.natoexhibition.org .

Workshopy

budou probíhat ve dnech 16. a 17.10., registrace  zde

Konference bude probíhat ve dnech 15. -17.10., registrace zde

  • Konference Future Crises – konference o kybernetické bezpečnosti –  program